bezpieczne zabawki, oznaczenia, ce

Skoro to czytasz, zapewne jesteś troskliwym rodzicem i chcesz świadomie wybierać zabawki, które nie tylko ucieszą Twoje dziecko i będą wspierać jego rozwój, ale również nie zagrożą jego bezpieczeństwu.

  1. Czy wiesz, który z poniższych symboli świadczy o tym, że zabawka jest bezpieczna?

 

Podpowiedź jest taka, że jeden z nich to europejskie oznaczenie bezpieczeństwa Conformite Europeenne, a drugi to … China Export.

Jeśli nie jesteś pewna/y, który jest który, przeczytaj ten artykuł.

Poprawna odpowiedź to A.

Symbol B to: China Export. Oznacza, że produkt został wyprodukowany i/lub sprowadzony z Chin. A to oznacza, że nie ma gwarancji, że spełnia wymogi bezpieczeństwa stawiane przez Unię Europejską.

 

BESTSELLER wśród polskich rodziców!

  1. Różnica pomiędzy oznaczeniami jest niewielka, prawda? Jak je w takim razie odróżnić?

 

W przypadku Conformité Européenne:

  1. Odległość pomiędzy literami jest wyznaczona na podstawie wewnętrznego obrysu okręgu (pochodzącego od litery C).
  2. Środkowa kreska w literze E jest krótsza. W przypadku China Export ta kreska kończy się na równi z całą literą.

 

  1. Skąd zatem symbol China Export na zabawkach dostępnych w UE?

Wielu ekspertów sugeruje, że to nieuczciwe praktyki chińskich producentów, którzy intencjonalnie zaprojektowali podobne do unijnego CE oznaczenie, aby w ten sposób uśpić czujność nabywców.

Pamiętaj, że oznaczenia C E nie przyznaje żadna dedykowana komisja, tylko jest to deklaracja producenta bądź dystrybutora na temat tego, czy zabawka (bądź inny produkt) spełnia wymagania tzw. Dyrektywy nowego podejścia. Umieszczając taki symbol na swoim produkcie, producent daje konsumentom zapewnienie, że produkt został wprowadzony do obrotu zgodnie z przepisami prawa oraz spełnia normy jakości i bezpieczeństwa.

To producent posiada szczegółową wiedzę na temat swojego produktu i to on jest odpowiedzialny za zapewnienie, że jego zabawki spełniają wszystkie obowiązujące wymagania bezpieczeństwa.

Importerzy mają z kolei obowiązek upewnić się, że zabawki wprowadzane przez nich do obrotu, pochodzące spoza UE (np. z Chin), spełniają wszystkie obowiązujące wymogi bezpieczeństwa.

W przypadku kontroli i wykazania, że produkt jest niesłusznie oznaczony, producent ponosi konsekwencje. Za nadzór nad rynkiem zabawek odpowiadają organy krajowe.

Znak C E nie daje więc 100% gwarancji, że dany produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa określone przez UE, mimo wszystko minimalizuje ryzyko kupienia czegoś niebezpiecznego.

Jest jeszcze szereg innych rzeczy, na które trzeba uważać wybierając bezpieczne zabawki dla dziecka. Przeczytaj rozdział pt. “Czy dziecko to zje? Jak wybierać bezpieczne zabawki” w II tomie książki “Mamy dla Mamy”.