bizuteria dla dziecka

W ostatnich dniach dostaliśmy od Was pytania o biżuterię dla dziecka, ponieważ Wasze dzieci otrzymują je w prezencie od bliskich. Biżuteria dziecięca to dosyć kontrowersyjny temat. Niektórzy rodzice tak kochają ozdoby, że chcą ubierać w nie swoje dzieci od najmłodszych lat. O gustach się nie dyskutuje, ale do tej kwestii dochodzi również bezpieczeństwo dziecka. Odpowiedzmy sobie więc na pytanie – biżuteria dla dziecka – tak czy nie?

Dzieci i biżuteria: Kto jest prawdziwym odbiorcą?

bizuteria dla dziecka

Małe dziecko w kolczykach wzbudza kontrowersje. ‼️Nie rekomendujemy zakładania maluszkom niczego, co jest zbędne. Małe dzieci mają tendencję do wkładania do buzi wszystkiego, co mają w zasięgu – nie trudno wówczas o zadławienie, którego można nie dostrzec na czas. Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy ta ozdoba jest dla dziecka, czy tak naprawdę dla rodzica? Dziecko, szczególnie te najmłodsze, nie mają potrzeby noszenia biżuterii.

Zasady noszenia biżuterii dla dzieci

Jeżeli jednak bardzo chcesz, aby dziecięca biżuteria upiększała twoją córeczkę lub synka, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:

  • Biżuteria musi być wykonana z bardzo dobrych i trwałych materiałów – zbyt cienkie bransoletki czy łańcuszki mogą łatwo ulec przerwaniu;
  • Bezpieczniejszym wyborem będzie złota biżuteria o wysokiej próbie – ta z domieszką innych metali może wywołać reakcje alergiczną, jeżeli dziecko jest na nie uczulone;
  • Biżuteria dla dzieci bezwzględnie powinna być kupowana u renomowanego jubilera, nigdy w niezweryfikowanym sklepie (również internetowym);
  • Nie powinnaś dawać małemu dziecku do rąk ozdób z koralikami, kamyczkami czy innymi drobnymi elementami – mogą łatwo stać się powodem zakrztuszenia się niemowlęcia.

Przekłucie uszu u niemowląt: Czy to dobry pomysł?

bizuteria dla dziecka przekucie uszu niemowletom

Kolczyki to najczęściej spotykany rodzaj biżuterii u dzieci. Czy jednak już niemowlętom powinniśmy przekłuwać uszy? O ile kilkuletnie dziewczynki potrafią podjąć samodzielną decyzję, to zbyt małym dzieciom odbierane jest prawo do decydowania o sobie. Poza tym przebicie uszu zawsze, a szczególnie u maluszków, wiąże się z ryzykiem zakażenia i rozwoju infekcji zapalnej.

O biżuterii, zwłaszcza złotej, myślmy raczej jako o pamiątce, która przyda się w przyszłości, a nie jako o ozdobie na co dzień.

Więcej na temat bezpieczeństwa, rozwoju, psychologii, diety, czy relacji rodziców znajdziesz w książce „Mamy dla Mamy i Taty„.

Podziel się wiedzą!