bezpieczne wakacje, zasady bezpiecznych wakacji, 10 zasad bezpiecznych wakacji z dzieckiem

Ciepłe letnie dni w końcu nadeszły, a z nimi czas na wakacje. Co zrobić, by były to niezapomniane i bezpieczne wakacje? Przygotowaliśmy dla Was 10 zasad bezpiecznych wakacji z dzieckiem.

1. Co robić, gdy obca osoba zaczepi dziecko? Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku?

Wytłumacz dziecku, jak ma zareagować, gdy obca osoba nawiąże z nim kontakt i np. będzie proponować mu cukierka lub pójście w inne miejsce, aby „zobaczyć małe pieski.” Ważne: PRZEĆWICZ z dzieckiem tę sytuację (np. poproś o pomoc innego rodzica z placu zabaw, którego dziecko nie zna).

Ostatni eksperyment społeczny pokazał, że tylko 1 z 20 dzieci, które zostały postawione w takiej sytuacji (wyreżyserowanej, przy zgodzie rodzica), odmówiło obcemu! (Więcej wkrótce! Zapisz się do naszego newslettera)

2. Zasady bezpiecznego wypoczynku: Bądź czujna/y i obserwuj dziecko

opaska niezgubka, opaska silikonowa, bezpieczne wakacje, 10 zasad bezpiecznych wakacji z dzieckiem

Niezależnie od tego, czy jesteś na plaży, placu zabaw, czy po prostu na spacerze, zawsze bądź czujna/y i obserwuj swoje dziecko. W zatłoczonych miejscach łatwo o chwilę nieuwagi, dlatego warto korzystać z tzw. opaski – niezgubki (opaski ICE SOS), czyli identyfikatora dla dzieci z Twoim numerem telefonu.

O bezpieczeństwie dziecka na co dzień piszemy w rozdziale „To była chwila nieuwagi… Podstawowe zasady zapewniające dziecku bezpieczeństwo” w II tomie książki „Mamy dla Mamy”. Warto przeczytać, bo najwięcej wypadków dzieci zdarza się właśnie w domu.

3. Bezpieczeństwo dziecka na wakacjach: Dlaczego odpowiedzialność zbiorowa nie istnieje?

Jeżeli idziesz na spacer z drugim rodzicem (lub innym opiekunem – dziadkiem, babcią, nianią), ustalcie, kto w danym momencie jest odpowiedzialny za czuwanie nad bezpieczeństwem dziecka. Unikniecie w ten sposób sytuacji, w której obie strony założyły, że to ta druga osoba obserwuje dziecko.

4. Co robić, gdy dziecko się zgubi? Praktyczne zasady zapewnienia bezpieczeństwa w takiej sytuacji

galeria handlowa, bezpieczne wakacje, 10 zasad bezpiecznych wakacji

Nowy plac zabaw, muzeum, galeria handlowa? Naucz dziecko, jak bezpiecznie poruszać się w obcym miejscu. Wyjaśnij precyzyjnie, co ma zrobić, gdyby się zgubiło. Po raz kolejny pomocna można być opaska – niezgubka.

5. Szczególna uważność nad wodą! Najważniejsze zasady podczas letniego wypoczynku

uwaznosc nad woda, dziecko nad woda, bezpieczne wakacje,

Jeżeli planujesz spędzenie czasu nad wodą, naucz swoje dziecko zasad bezpiecznego przebywania nad wodą. Nawet jeśli umie pływać, nigdy nie powinno pozostawać w pobliżu wody bez nadzoru dorosłego. Bądź zawsze czujna/y i skupiona/y na tym, co robi Twoje dziecko – wystarczy chwila, żeby pływający w kółku maluch obrócił się głową w dół i znalazł pod wodą. Pamiętaj, wybieraj miejsca bezpieczne do pływania.

6. Podróż samochodem w czasie wakacji: Przygotuj swój pojazd zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

podroz samochodem, bezpieczne wakacje,

Jeżeli planujesz podróż samochodem, pamiętaj o: aktualnym przeglądzie technicznym, wyczyszczeniu klimatyzacji oraz prawidłowym zamocowaniu fotelika samochodowego. W II części (rodzicielstwo) książki „Mamy dla Mamy” znajdziesz rozdział: „Zasady bezpiecznej jazdy samochodem”, w którym omawiamy szereg często nieoczywistych zasad podróżowania.

7. Bezpieczne wakacje: Aktualne szczepienia i apteczka pierwszej pomocy dla dziecka

szczepienia, aktualne szczepienia, bezpieczne wakacje,

Przed wyjazdem, szczególnie zagranicę, sprawdź, czy wszystkie szczepienia są aktualne. Zawsze miej przy sobie podstawową apteczkę pierwszej pomocy.

8. Ochrona przed oparzeniami słonecznymi: Zasady zapewniające bezpieczeństwo dziecka na słońcu

Promienie UV są szkodliwe dla delikatnej skóry dziecka i o oparzenia łatwiej niż sądzisz. Nawet w pochmurne dni, zawsze nałóż krem z filtrem na skórę dziecka. Jaki filtr wybrać? W lecie SPF50, w pozostałych miesiącach roku SPF30. Dlaczego takie wysokie? O tym już wkrótce w kolejnym artykule (zapisz się do naszego newslettera). Warto zainwestować również w ubrania z ochroną przeciwsłoneczną (odzież upf) oraz okulary przeciwsłoneczne dla dzieci.

9. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne! Utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów

To kluczowa kwestia dla właściwej termoregulacji organizmu. Upewnij się, że Twoje dziecko regularnie pije wodę (lub wodę z dodatkiem owoców albo herbatkę owocową bez cukru), aby uniknąć odwodnienia. Unikaj napojów gazowanych i słodkich!

10. Bezpieczne zabawki dla dziecka: Jak zapobiegać przypadkowemu połknięciu?

Upewnij się, że wszystkie zabawki i gry, którymi bawi się dziecko, są odpowiednie dla jego wieku i nie stanowią zagrożenia, np. nie zawierają łatwych do oderwania elementów, które dziecko może połknąć lub się nimi zakrztusić. W rozdziale „Jak wybierać bezpieczne zabawki?” znajdziesz szczegółowe wytyczne, co sprawdzać, podczas ich kupowania.

Przygotowanie do bezpiecznych wakacji to odpowiedzialność rodzica. 10 zasad bezpiecznych wakacji z dzieckiem to tylko część zadań, o które rodzic powinien się zatroszczyć. Pamiętajmy, że wakacje to czas, aby cieszyć się każdą chwilą spędzoną razem i warto zadbać, żeby nie zakłóciły tego niechciane wydarzenia. Bezpieczne wakacyjne zasady warto omówić wspólnie w rodzinie wcześniej. Podsumowując, wyjaśnienie dziecku zasad przed wypoczynkiem pozwoli mu zapamiętać je lepiej i przestrzegać je podczas wyjazdu.

 

Źródła:

Mamy dla Mamy i Taty, tom II – rodzicielstwo, To była chwila nieuwagi… Podstawowe zasady zapewniające dziecku bezpieczeństwo, wydanie 5 zaktualizowane, 2023
Mamy dla Mamy i Taty, tom II – rodzicielstwo, Jak wybierać bezpieczne zabawki?, wydanie 5 zaktualizowane, 2023
Mamy dla Mamy i Taty, tom II – rodzicielstwo, Zasady bezpiecznej jazdy samochodem, wydanie 5 zaktualizowane, 2023

 

 

 

Podziel się wiedzą!